Ruby Tetra Axelrodia riesei
8,62 RON
Cel mai mic preț din ultimele 30 zile
- Capacitate (L)
- 30L
- În stoc la nevertebrate.ro
- Vândut de nevertebrate.ro
- Comandă direct la magazin
- 9 persoane urmăresc acest produs
- Comandat de 57 ori în ultimele 7 zile
- Produs 100% original
Ruby Tetra Axelrodia riesei
8,62 RON
Ruby Tetra - Axelrodia riesei, sunt o specie mica si colorata, fiind un candidat excelent pentru acvariile plantate si in special cele nano!Este o specie de Tetra foarte mica, care a devenit recent mai populara in randul acvaristilor datorita aspectului sau elegant, dispozitiei pasnice si dimensiunilor foarte mici. Desi face parte din familia Tetra, are multe asemanari cu popularele Microrasbora. Acest peste de banc poate fi punctul culminant in multe acvarii comunitare pasnice si este deosebit de remarcat in acvariul plantat.Lungime max. (cm): 1.5- 2 cmTemperatura (C): 20-28Duritatea apei (dGH): pana in 8 gradepH: 4.0 – 6.5 Dimensiunea acvariuluiIn ciuda dimensiunilor mici ale speciei, se recomanda ca acvariul sa nu fie mai mic de 30 litri pentru cateva exemplare. O dimensiune mai potrivuta este un acvariu cu baza minima 60x30 cm sau dimensiuni echivalente. HabitatOriginara din Río Meta, la est de Villavicencio, Columbia, fiind intalnita in prezent doar in Meta superioara - Río Orinoco.Se presupune ca traieste intr-un mediu cu apa neagra (culoarea ceaiului), dar lipsesc informatii detaliate. Cel mai probabil in afluenti mai mici, impaduriti, mai degraba decat in canalele raurilor mai mari. IntretinereIn mod ideal, ar trebui sa fie tinuti intr-un acvariu bine plantat, de preferinta cu un substrat de culoare inchisa.Plantele plutitoare reprezinta o aditie utila, la fel cum sunt ramurile de driftwood si "patul" de frunze uscate, acestea din urma conducand la stabilirea de colonii de microbi prin procesul de descompunere. Astfel de microorganisme pot oferi o sursa secundara de hrana valoroasa pentru pui, in timp ce taninurile si alte substanse chimice eliberate de frunzele descompuse sunt, de asemenea, considerate benefice. Conurile de arin pot fi si ele folosite in acest scop.Aceasta specie pare sa se descurce cel mai bine in conditii de iluminare destul de slaba. Puteti adauga specii de plante acvatice care pot supravietui in astfel de conditii precum Microsorum, Taxiphyllum sau Cryptocoryne spp., in timp ce vegetatia plutitoare, in special Ceratopteris spp., este de asemenea utila.Este de la sine inteles ca aceasta specie este sensibila la deseurile organice fluctuante si nu ar trebui niciodata introdusa in acvariile imature din punct de vedere biologic. DietaIn natura se hraneste cu microbi, nevertebrate si cu zooplancton.In acvariu vor accepta usor hrana uscata de o marime adecvata, dar ar trebui sa li se ofere mese ocazionale de hrana vie si/sau congelata, cum ar fi nauplii de Artemia , Moina, Grindal etc. Comportament si compatibilitateSunt foarte pasnici! si nu vor concura bine cu specii mai mari decat ei.Se simte cel mai bine intr-o comunitate cu specii similare ca dimensiune, pasnice.Este de asemenea un peste ideal pentru acvariile care gazduiesc varietati de Apistogramma spp. si alte cichlide pitice, deoarece tinde sa ocupe partea superioara a acvariului si, in mod normal, nu vaneaza puii.Fiind gregar, formeaza in mod natural grupuri compacte ceea ce inseamna ca minim 8-10 exemplare este achizitia recomandata, deoarece pestele va fi mai putin timid si va afisa un comportament mai interesant. Dimorfism sexualMasculii adulti sunt mai intens colorati si putin mai mici decat femelele. Femelele mature sexual prezinta un corp mai rotund decat masculii, mai ales atunci cand sunt gravide. ReproducereIntr-un acvariu matur, bine plantat, este posibil ca un numar mic de alevini sa inceapa sa apara fara interventie.Principalele cerinte sunt apa moale, usor acida si prezenta plantelor cu frunze fine, cum ar fi Taxiphylum sau similare, in care pestii vor depune icre.Adaugarea unui strat de frunze este recomandata si datorita microorganismelor care il colonizeaza pe masura ce are loc descompunerea, deoarece acestea constituie o sursa de hrana utila pentru alevini.
Încă nu există recenzii pentru acest produs.
Lasă o recenzie
Istoric preț
Ultimul an
RON
Pe perioada zilelor fără schimbare, prețul rămâne identic cu ultima înregistrare.
Întrebări frecvente
Este sigur să comand Ruby Tetra Axelrodia riesei prin General Power Tools?
General Power Tools este un catalog de produse, așa că nu procesăm noi comanda: pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei ești redirecționat către magazinul partener nevertebrate.ro, care preia comanda, procesează plata, emite factura și certificatul de garanție și expediază produsul. Plata cu cardul se face prin procesatorul de plăți al magazinului, iar datele tale bancare nu ajung la General Power Tools. Înainte de a finaliza comanda, îți recomandăm să verifici pe site-ul nevertebrate.ro datele firmei, costul de livrare și politica de retur.
Care sunt termenii de livrare pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei?
Livrarea pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei este asigurată de magazinul nevertebrate.ro. Termenul estimat și costul transportului sunt afișate pe site-ul magazinului, în pagina produsului sau în coș, și depind de zona de livrare și de dimensiunile coletului. Produsele grele sau voluminoase, precum motocultoarele, motosapele sau accesoriile agricole, pot fi livrate pe palet sau prin curier specializat, de obicei până la poartă, și uneori necesită un termen mai lung. La primire, verifică ambalajul în prezența curierului și notează pe documentul de livrare orice deteriorare vizibilă.
Ce garanție are Ruby Tetra Axelrodia riesei?
Ruby Tetra Axelrodia riesei este vândut de magazinul partener nevertebrate.ro, care răspunde pentru conformitatea produsului. Ca orice bun cumpărat de un consumator, beneficiază de garanția legală de conformitate de minimum 2 ani de la livrare (OUG 140/2021): dacă produsul are un defect existent la livrare, magazinul trebuie să îl repare, să îl înlocuiască sau să îți returneze banii. Pe lângă aceasta, mulți producători oferă o garanție comercială, ale cărei condiții sunt trecute în certificatul de garanție. De regulă, aceasta cere respectarea manualului, folosirea combustibilului și uleiului recomandate și efectuarea reviziilor, iar piesele de uzură normală (cuțite, lanțuri, curele, bujii) pot avea condiții separate. Păstrează factura și certificatul de garanție pe toată durata garanției.
Cum se returnează Ruby Tetra Axelrodia riesei?
Pentru produsele cumpărate online ai, în general, 14 zile calendaristice de la primire pentru a te retrage din contract fără a oferi explicații (OUG 34/2014), iar returul pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei se face către magazinul partener nevertebrate.ro, conform politicii sale. Costul transportului de retur poate fi suportat de tine, dacă magazinul te-a informat despre acest lucru, iar pentru produsele grele sau voluminoase poate fi semnificativ. Produsul trebuie manevrat doar cât e necesar pentru a-l verifica: dacă un utilaj a fost alimentat cu combustibil și folosit efectiv, magazinul poate reține o sumă pentru diminuarea valorii lui. Banii se returnează în cel mult 14 zile de la data la care ai informat magazinul, iar magazinul poate amâna rambursarea până primește produsul înapoi.
Ce preț are Ruby Tetra Axelrodia riesei?
Ruby Tetra Axelrodia riesei se găsește pe site-ul nevertebrate.ro la prețul de 8.62 RON. Prețul final al comenzii poate varia în funcție de costul de livrare, care poate fi mai mare pentru produsele grele sau voluminoase, și de eventualele promoții active în magazin. Verifică pe site-ul nevertebrate.ro dacă există livrare gratuită peste un anumit prag și dacă unele accesorii (ulei, acumulator, încărcător) sunt incluse în preț sau se cumpără separat.
Cum pot plăti pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei?
Metodele de plată pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei sunt stabilite de magazinul nevertebrate.ro. De obicei sunt disponibile plata online cu cardul și plata la livrare (ramburs), iar pentru produsele mai scumpe, precum motocultoarele sau motosapele, multe magazine oferă și plata în rate prin cardurile de credit partenere sau prin credit de consum. Dacă alegi plata online, vei introduce datele cardului direct în pagina procesatorului de plăți al magazinului, nu pe General Power Tools. Metodele disponibile le vezi la finalizarea comenzii pe site-ul nevertebrate.ro.
Este Ruby Tetra Axelrodia riesei la reducere?
Prețul afișat pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei (8.62 RON) este cel curent din feed-ul magazinului nevertebrate.ro și se actualizează automat, așa că o eventuală reducere apare și pe General Power Tools. Nu putem anticipa reducerile viitoare, dar pentru unelte și echipamente de grădină promoțiile sunt de obicei mai frecvente la începutul sezonului de grădinărit, la sfârșitul sezonului și de Black Friday. Revino pe pagina produsului sau caută în categoria lui alternative similare aflate în ofertă.
De ce nu pot comanda Ruby Tetra Axelrodia riesei direct de pe General Power Tools?
General Power Tools este un catalog care reunește unelte, echipamente de grădinărit și utilaje agricole de la mai multe magazine partenere, ca să le poți compara ușor într-un singur loc. Nu vindem direct, așa că pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei comanda se finalizează pe site-ul nevertebrate.ro. Informațiile despre produs sunt preluate automat din feed-ul magazinului; dacă există diferențe de preț, stoc, specificații sau imagini între General Power Tools și magazinul partener, sunt valabile informațiile de pe site-ul magazinului. Prețul afișat, 8.62 RON, include TVA; costul livrării se poate adăuga la finalizarea comenzii.
Unde găsesc piese de schimb și service pentru Ruby Tetra Axelrodia riesei?
Pentru reparațiile în garanție, contactează magazinul de la care ai cumpărat Ruby Tetra Axelrodia riesei, adică nevertebrate.ro, sau service-ul indicat în certificatul de garanție. După expirarea garanției, piesele de schimb și consumabilele (filtre, bujii, curele, cuțite, lanțuri) se găsesc de obicei la importatorul sau distribuitorul oficial al brandului și la service-urile autorizate. Înainte de a cumpăra un utilaj, merită să verifici dacă brandul are service și piese disponibile în România, mai ales pentru motocultoare și motosape.
Ce documente primesc la cumpărarea Ruby Tetra Axelrodia riesei?
La livrarea Ruby Tetra Axelrodia riesei ar trebui să primești factura emisă de nevertebrate.ro, certificatul de garanție (acolo unde produsul are garanție comercială) și manualul de utilizare în limba română, cu instrucțiunile de siguranță și de întreținere. Produsele cu motor sau electrice comercializate în Uniunea Europeană trebuie să poarte marcajul CE. Verifică la primire că documentele sunt în colet și păstrează-le: îți vor trebui pentru garanție, service sau un eventual retur.
Alte produse de la nevertebrate.ro
-10%
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Produse similare
Popular
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine